Bitcoin Fiyatı Çifte harcamadan dolayı mı Düştü?

Bitcoin Fiyatı Çifte harcamadan dolayı mı Düştü?

Bitcoin fiyatının 35 bin dolarlar seviyesinden 28 bin dolarlar seviyesine kadar gerilemesi sonrasında bunun sebebinin piyasalarda çifte harcama gerçekleşti endişesinden kaynaklandığı dillendirilmeye başlandı. Çifte harcama gerçekleşmiş olabilir mi?

Bitcoin’de “çifte harcama” ile ilgili, Bitcoin ağının aynı bitcoini (BTC) iki işlemde işlediğine dair söylentiler son gelen haberlerle iyice arttı. Bitcoin borsası BitMEX, ani düşüşün sebebi olarak Bitcoin’de “çifte harcama” saldırısı gerçekleşmiş olma ihtimalini ortaya attı. Bu açıklama ile zaten düşüşte olan coin ciddi bir yara alarak 28 bin dolar seviyelerine kadar indi.

Çifte Harcama olmuş olabilir mi?

Kripto para borsası BitMEX’in araştırma ekibi ise Bitcoin’de tehlikeli olabilecek bir hareket fark ettiklerini açıkladılar. Açıklamada, 666.833 kodlu blokta bir çifte harcama olayının yaşanmış olabileceği belirtildi. Bu açıklama sonrasında Bitcoin’in fiyatı 24 saatte yüzde 11 civarında değer kaybetti. Ancak bazı isimler, böyle bir saldırı olduğuna inanmıyorlar. Bitcoin ‘çifte harcama’ haberi yatırımcılarını kesinlikle çok korkuttu, ancak bu Bitcoin ağının nasıl çalıştığına dair tamamen bir yanlış anlaşılmadan ibaret.

Bitcoin yapı olarak “çifte harcama” vb olayları özellikle önlemek için tasarlandı. En azından geleneksel anlamda çift harcama gerçekleşmedi.

OKCoin borsasının COO’su Jason Lau, CoinDesk’e verdiği demeçte, “bu durumun oldukça yaygın bir olay olan bir bloğun zincirleme yeniden düzenlenmesinden ibaret olduğunu açıkladı. Başka bir deyişle, Bitcoin’in arzına yeni madeni para eklenmediği için hiçbir bitcoin “iki kez harcanmadı”. Bunun yerine, aynı cüzdandaki aynı paralar, Bitcoin’in blok zincirindeki tipik bir bölünme sırasında iki farklı blokta kaydedildi. Olay bundan ibaret” dedi.

2021 yılına oldukça hızlı giren ve 42 bin Dolar seviyesini gören Bitcoin’in nerelere kadar yükseleceği ve geleceği şuan dünyanın en gündem maddelerinden. Dolar bile bu kadar popüler olmamış olabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir