Harvard, Yale ve Brown Üniversiteleri Bitcoin Alıyor!

Harvard, Yale ve Brown Üniversiteleri Bitcoin Alıyor!

Amerika’nın büyük Üniversitelerinden Harvard, Yale ve Brown’ın Bitcoin ve Kripto Para Birimleri satın alddığı ortaya çıktı.

CoinDesk Ortaya Çıkardı

CoinDesk, ABD’deki en büyük üniversite bağış fonlarından bazılarının son bir yıldır Coinbase ve diğer borsalarda tutulan hesaplar aracılığıyla sessizce kripto para satın aldığını ortaya çıkardı.

Duruma aşina olan iki kaynağa göre, Harvard, Yale, Brown ve Michigan Üniversitesi ile diğer birkaç kolej doğrudan borsalarda kripto para satın alıyor.

İsminin açık kalmasını isteyen bir kaynak, “Epeyce var” dedi. “Şu anda pek çok bağıştan kripto para için biraz ayırılıyor.” dedi.

Üniversiteler Yorum Yapmayı Reddetti

Yale ve Brown üniversiteleri ile Coinbase konuyla ilgili olarak yorum yapmayı reddettiler. Üniversite bağışları, Coinbase’in 2020 yıllık raporunda herhangi bir isim verilmeden yer aldı.

Bir kaynağa göre, söz konusu üniversiteler bağış fonlarından bazılarını Coinbase hesaplarında 18 aya kadar tutmuş olabilir.

Kaynak, “2019 ortasından beri olabilir” dedi. Çoğu, en az bir yıldır. Muhtemelen bu yıl bir noktada bunu kamuoyunda tartışacaklarını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Üniversite bağışları, akademik kurumlar tarafından genellikle hayır amaçlı bağışlar şeklinde biriktirilen sermaye havuzlarıdır. Öğretim ve araştırmayı destekleyen bu fonlar, yatırım amaçlı çeşitli varlıklara tahsis edilebiliyor.

Harvard’ın bağış fonu, 40 milyar doların üzerinde varlığa sahip en büyük üniversite bağış kuruluşudur. Yale’nin 30 milyar doların üzerinde, Michigan’ın yaklaşık 12.5 milyar doların üzerinde ve Brown’un 4.7 milyar doların üzerinde bir bağış fonu bulunuyor. Her bir fonun kripto olarak ne kadar tahsis ettiği bilinmemektedir, ancak muhtemelen toplam varlıklarının yüzde bir kısmına karşılık geliyor.

Değişim başlıyor

Yale Üniversitesi Baş Yatırım Sorumlusu David Swensen 2018 yılında biri Andreessen Horowitz tarafından yönetilen ve diğeri Coinbase’in kurucu ortağı Fred Ehrsam ve eski Sequoia Capital ortağı Matt Huang tarafından başlatılan iki kripto para odaklı girişim fonunu destekleyerek manşetlere çıkmıştı,

Harvard, Stanford, Dartmouth College, MIT, University of North Carolina ve Michigan da dahil olmak üzere diğer birçok üniversite kripto VC’leri desteklemek için Yale’yi takip etti. Açıkçası, bu okullardan bazıları doğrudan kripto varlıklarına yatırım yaparak bir sonraki adımı atıyor gibi görünüyor.

Kripto hedge fonu dünyasına dahil olan ikinci kaynak, son birkaç ayda “büyük bir değişime” işaret etti. “Tanımlanmış fayda emeklilik planlarının tahsis yapmaya yaklaştığını görüyoruz. Kamu emeklilik planlarının tahsis yapmaya yaklaştığını görüyoruz” dedi.

BlockTower Capital’in kurucu ortağı ve daha önce Chicago Üniversitesi’nde yatırım yöneticisi olan Ari Paul, “Bunu üç yıl önce duymuş olsaydım, yanlış olduğunu söylerdim” dedi. “Ancak birçok kurum artık bitcoin konusunda rahat. Coinbase, Fidelity veya Anchorage gibi düzenlenmiş bir kuruluştan olduğu sürece bunu anlıyorlar ve doğrudan satın alabilirler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir