Bitcoin Milyarderi Chamath Palihapitiya Kaliforniya Valisi olmak için Aday olacak

Bitcoin Milyarderi Chamath Palihapitiya Kaliforniya Valisi olmak için Aday olacak

İlk dönem Bitcoin yatırımcısı ve endüstrinin savunucusu Chamath Palihapitiya, Kaliforniya Valisi olmak için ilk sinyali verdi.

Risk sermayesi şirketi Social Capital’in CEO’su Chamath Palihapitiya, niyetlendiğini 26 Ocak’ta bir Tweetle duyurmuş gibi görünüyordu. Gönderi, ABD eyaleti için büyük vergi indirimleri, öğrenci kredilerinin sona ermesi ve öğretmen maaşlarında artış da dahil olmak üzere bir dizi vaatle alakalıydı.

Palihapitiya, 2022 ABD Valilik Seçimleri (Gubernatorial) için hazırlanıyor gibi görünsede politikaya olarak dahil olma niyetinin ötesinde hiçbir ayrıntılı bilgi henüz elde edilemedi.

Milyarder işadamı Chamath Palihapitiya raporlara göre 2021’de özel bir seçime yol açacak olan şu anki California valisi Gavin Newsom için bir geri çağırma oyu zorlama çabalarına da katıldı. Giderek artan sayıda Kaliforniyalı, Newsom’un Valilik performansından, özellikle de tutarsız koronavirüs karantinaları ve yavaş ilerleyen Covid-19 aşılama çalışmalarından memnun değil.

Eski Facebook yöneticisi da olan Palihapitiya, Bitcoin’de ilk dönem yatırımcılarından dı. 1 milyon Bitcoin satın aldı. Eyaletin lider teknoloji merkezi statüsünü korumak istediğini söylüyor:

“Teşviklerimizi uzaklaştırmak yerine yeniden düzenleyerek Kaliforniya’yı tüm teknoloji ve iklim işlerinin küresel merkezi yapalım,”

7 Ocak’taki bir röportajda, Bitcoin’i ekonomik belirsizliğe karşı bir sigorta olarak gördüğünü ve fiyatının önümüzdeki beş ila on yıl içinde 200.000 dolara yükselebileceğini söyledi.

Nisan 2020’de yayınlanan bir Forbes makalesine göre, Palihapitiya, Bitcoin’i fiyatı henüz 80 dolar civarındayken 2013’te satın aldı. Şuan için tüm Bitcoin arzının yaklaşık % 5’ine sahip olduğu iddia ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir